Στο κέντρο μας ο μαθητής έχει ενεργή συμμετοχή στη διδασκαλία. Προσφέρουμε στους μαθητές μας διαφορετικές εμπειρίες, μέσω της βιωματικής εκπαίδευσης με την Ισπανική Γλώσσα και τον Πολιτισμό. Για το λόγο αυτό, οργανώνουμε ανά τακτά χρονικά διαστήματα γεύσεις με γαστρονομικές συναντήσεις εμπνευσμένες από διάσημες συνταγές της Ισπανίας και Λατινικής Αμερικής.

Εκφράζουμε την αγάπη μας για τη γαστρονομία και τη μαγειρική τέχνη μέσα από Ισπανικές παραδοσιακές συνταγές. Η γεύση μοιάζει να είναι ένας τρόπος επικοινωνίας. Ένας τρόπος να μιλήσει κάποιος στην καρδιά του άλλου. Ανα τακτά χρονικά διαστήματα διοργανώνουμε γαστρονομικές συναντήσεις στις οποίες οι μαθητές μας έχουν την ευκαιρία να παρασκευάσουν οι ίδιοι διάσημες συνταγές της Ισπανίας και Λατινικής Αμερικής. Μαθαίνουμε τα υλικά στα ισπανικά μέσα απο μια βιωματική διαδικασία ενεργοποιώντας όλες τις αισθήσεις του μαθητή. Η ισπανική Paella και τα μεξικάνικα burritos είναι αναμφίβολα απο τα πιο αγαπητά ισπανόφωνα πιάτα των μαθητών μας.