Día de los muertos

Η Ημέρα των Νεκρών η είναι Μεξικανική εορτή στην οποία εορτάζεται η παροδική επιστροφή στη Γη των νεκρών συγγενών και των αγαπημένων.
Εορτάζεται σε όλο το Μεξικό καθώς και σε άλλες ισπανόφωνες χώρες. Η Ημέρα των Νεκρών έχει συμπεριληφθεί στον κατάλογο Παγκόσμιας Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO.
Κάθε χρόνο γιορτάζουμε στο σχολείο μας την παραδοσιακή γιορτή του Μεξικού, το día de los muertos! Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας ζουν μια μοναδική εμπειρία, μεταμορφώνονται σε calaveras, βλέπουν και κατασκευάζουν έναν πραγματικό altar (βωμό) σε μια ανατριχιαστική ατμόσφαιρα, υπό το φως των κεριών, γνωρίζουν τις ρίζες της παράδοσης και τα έθιμα της γιορτής που βρίσκονται στα βάθη της ιστορίας, στον πολιτισμό των Αζτέκων και την αναδρομή της έως το σήμερα. Ετοιμάζουμε τα altares στολισμένα και προσφορές (ofrendas) με calaveritas de azúcar (κρανία από ζάχαρη).