Κάθε χρόνο στο Κέντρο Ισπανικής γλώσσας ο μήνας Δεκέμβριος καταφθάνει φορτωμένος με απίθανες δραστηριότητες! Ακολουθώντας τα ήθη και έθιμα της Ισπανίας και της Λατινικής Αμερικής γιορτάζουμε τον ερχομό των Χριστουγέννων με ένα παιχνίδι ανταλλαγής γραμμάτων στα Ισπανικά. Οι μαθητές μας με ενθουσιασμό γράφουν γράμματα στον μυστικό τους φίλο και ταυτόχρονα λαμβάνουν όμορφες επιστολές. Τραγουδάμε τα κάλαντα στα Ισπανικά, πίνουμε ζεστή σοκολάτα με Χριστουγεννιάτικα Ισπανικά γλυκά τα οποία φυσικά είναι φτιαγμένα από τα χεράκια των μαθητών μας.

Αγαπημένες συνταγές όπως churros και alfajores βουτηγμένα ή και γεμιστά με dulce de leche ή επίσης το λεγόμενο manjar blanco, είναι τα παραδοσιακά γλυκίσματα που οι μαθητές μας ανεξαρτήτως ηλικίας έχουν την ευκαιρία να παρασκευάσουν. Navidad, dulce Navidad, θα την χαρακτηρίζαμε την πιο χαρούμενη εποχή της σχολικής χρονιάς στο σχολείο μας όπου οι διάδρομοι γεμίζουν απολαυστικές μυρωδιές, ζάχαρη άχνη, glitter και στολίδια.