Η καποέιρα είναι βραζιλιάνικη πολεμική τέχνη. Έχει τις ρίζες της στους Αφρικανούς σκλάβους στη Βραζιλία, ξεκινώντας από την αποικιοκρατική περίοδο. Χορός, πάλη, εκτόνωση, ρυθμός, παιχνίδι και άφθονος ιδρώτας. Η Capoeira τα συνδυάζει όλα με απίστευτη αρμονία. Το Κέντρο Ισπανικής γλώσσας δεν περιορίζεται μόνο στις δραστηριότητες που λαμβάνουν χώρα στον ισπανόφωνο κόσμο, αλλά διαρκώς αναζητά να εμβαθύνει βιωματικά σε οποιαδήποτε αντικείμενο προξενεί εντύπωση στους μαθητές. Τα τελευταία χρόνια η σπουδαία αυτή τέχνη έχει βρει και στη χώρα μας πολλούς θαυμαστές.

Έτσι, με την βοήθεια του Mestre, ειδικού εκπαιδευτή Καποέιρας, διδαχθήκαμε τον πολεμικό χορό. Οι συμμετέχοντες μαθητές μας κινήθηκαν σε κύκλο όπως ορίζει η διαδικασία, παίζοντας όργανα και τραγουδώντας. Μεγάλο ενδιαφέρον σημείωσε η ιστορία και η φιλοσοφία της ιδιαίτερης αυτής πολεμικής τέχνης που επεξηγήθηκε στα Ισπανικά, όπως όλες μας οι δραστηριότητες.